Definify.com
Definition 2025
lahem
lahem
Albanian
Verb
lahem (first-person singular past tense lava, participle larë)
Conjugation
conjugation of lahem
participle (pjesorja) |
larë | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
gerund — present (përcjellorja — koha e tashme) |
duke u larë | ||||||
gerund — past (përcjellorja — koha e kryer) |
duke u pasë larë | ||||||
infinitive (paskajorja) |
për t'u larë | ||||||
singular (numri njëjës) |
plural (numri shumës) |
||||||
1st person (veta e parë) |
2nd person (veta e dytë) |
3rd person (veta e tretë) |
1st person (veta e parë) |
2nd person (veta e dytë) |
3rd person (veta e tretë) |
||
indicative (mënyra dëftore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
present (koha e tashme) |
lahem | lahesh | lahet | lahemi | laheni | lahen | |
imperfect (koha e pakryer) |
lahesha | laheshe | lahej | laheshim | laheshit | laheshin | |
simple past (koha e kryer e thjeshtë) |
u lava | u lave | u lau | u lamë | u latë | u lanë | |
perfect (koha e kryer) |
jam larë | je larë | është larë | jemi larë | jeni larë | janë larë | |
pluperfect (koha e kryer e tejshkuar) |
isha larë | ishe larë | ishte larë | ishim larë | ishit larë | ishin larë | |
future (koha e ardhme) |
do të lahem | do të lahesh | do të lahet | do të lahemi | do të laheni | do të lahen | |
future perfect (koha e ardhme e përparme) |
do të jem larë | do të jesh larë | do të jetë larë | do të jemi larë | do të jeni larë | do të jenë larë | |
subjunctive (mënyra lidhore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
present (koha e tashme) |
të lahem | të lahesh | të lahet | të lahemi | të laheni | të lahen | |
past (koha e pakryer) |
të lahesha | të laheshe | të lahej | të laheshim | të laheshit | të laheshin | |
perfect (koha e kryer) |
të jem larë | të jesh larë | të jetë larë | të jemi larë | të jeni larë | të jenë larë | |
pluperfect (koha e kryer e tejshkuar) |
të isha larë | të ishe larë | të ishte larë | të ishim larë | të ishit larë | të ishin larë | |
conditional (mënyra kushtore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
present (koha e tashme) |
do të lahesha | do të laheshe | do të lahej | do të laheshim | do të laheshit | do të laheshin | |
perfect (koha e kryer) |
do të isha larë | do të ishe larë | do të ishte larë | do të ishim larë | do të ishit larë | do të ishin larë | |
optative (mënyra dëshirore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
present (koha e tashme) |
u lafsha | u lafsh | u laftë | u lafshim | u lafshit | u lafshin | |
perfect (koha e kryer) |
qofsha larë | qofsh larë | qoftë larë | qofshim larë | qofshit larë | qofshin larë | |
admirative (mënyra habitore) |
unë | ti | ai/ajo | ne | ju | ata/ato | |
present (koha e tashme) |
u lakam | u lake | u laka | u lakemi | u lakeni | u lakan | |
imperfect (koha e pakryer) |
u lakësha | u lakëshe | u lakësh | u lakëshim | u lakë**** | u lakëshin | |
perfect (koha e kryer) |
qenkam larë | qenke larë | qenka larë | qenkemi larë | qenkeni larë | qenkan larë | |
pluperfect (koha e kryer) |
qenkësha larë | qenkëshe larë | qenkësh larë | qenkëshim larë | qenkë**** larë | qenkëshin larë | |
imperative (mënyra urdhërore) |
— | ti | — | — | ju | — | |
lahu | lahuni |