Definify.com
Definition 2024
wyzysk
wyzysk
Polish
Noun
wyzysk m inan
- (pejorative) exploitation; denial of the fruits of labor from the laborers; wage slavery
- 1897, Bolesław Prus, Faraon, book II, chapter 3
- W gruncie rzeczy Pentuer nie powiedział nic nowego: wszyscy narzekali na ubytek ziemi i ludności w Egipcie, na nędzę chłopów, nadużycia pisarzów i wyzysk Fenicjan.
- 1973, Arthur Conan Doyle, Harpun Czarnego Piotra, collective translation, Wydawnictwo Poznańskie
- — A jakiego wynagrodzenia żąda pani?
- — Na ostatniej posadzie u pułkownika Spence Munro otrzymywałam 4 funty miesięcznie.
- — Rety! Rety! Co za wyzysk! Co za haniebny wyzysk! — zawołał, unosząc w górę swe tłuste ramiona jak człowiek nie posiadający się z oburzenia. — Jak można było zaofiarować tak nędzną sumę osobie o podobnych walorach i takim wykształceniu!
- 1992, Ks. Józef Tischner, Etyka solidarności oraz Homo sovieticus, Znak, p. 27
- Podobnie jak kłamstwo jest chorobą mowy, tak wyzysk jest chorobą pracy. Co to jest wyzysk? Żadna teoria wyzysku, jaką znam, nie wydaje mi się zadowalająca.
- 2012, John Paul II, Żywot Jezusa, Księgarnia Wydawnictwa M, p. 460
- Trzeba nazywać po imieniu niesprawiedliwość, wyzysk człowieka przez człowieka albo wyzysk człowieka ze strony państwa, instytucji, mechanizmów systemów ekonomicznych i reżimów działających niekiedy bez wyczucia.
- 1897, Bolesław Prus, Faraon, book II, chapter 3
- (law) economic duress; exploitation of someone's poor financial situation to force them into a disadvantageous contract
- 2011, Mariola Lemonnier, Janusz Orłowski, Bogumił Pahl, Marek Tyrakowski, Jakub J. Zięty, Instytucje prawa cywilnego w konstrukcji prawnej podatków, Wolters Kluwer, p. 251
- Tytułem przykładu można wskazać możliwość unieważnienia przez sąd umowy połączonej z wyzyskiem (art. 388 k.c.).
- 2011, Łukasz Węgrzynowski, Ekwiwalentność świadczeń w umowie wzajemnej, Wolters Kluwer, p. 380
- Pewne wątpliwości budzi charakter prawny wyzysku; część autorów przyjmuje, że wyzysk jest wadą oświadczenia woli, jednak za trafny należy uznać pogląd przeciwny. Sporna jest też ocena, czy wyzysk odnosi się do umów wzajemnych, czy też ma szersze zastosowanie i chroni również umowy dwustronnie zobowiązujące i odpłatne.
- 2013, Agnieszka Goldiszewicz, Treść i charakter prawny umowy deweloperskiej, Wolters Kluwer, p. 132-133
- Przykład takiej czynności stanowić może umowa deweloperska zawarta w warunkach wyzysku. ... Skutkiem wyzysku nie jest więc nieważność zawartej umowy, lecz umożliwienie sądowi, na żądanie pokrzywdzonego, ukształtowania zobowiązania o równoważnych świadczeniach.
- 2011, Mariola Lemonnier, Janusz Orłowski, Bogumił Pahl, Marek Tyrakowski, Jakub J. Zięty, Instytucje prawa cywilnego w konstrukcji prawnej podatków, Wolters Kluwer, p. 251