Definify.com
Definition 2025
մրմռամ
մրմռամ
Old Armenian
Verb
մրմռամ • (mrmṙam)
- Alternative form of մռմռամ (mṙmṙam)
Conjugation
active
infinitive | մրմռալ (mrmṙal) | participle | մրմռացեալ (mrmṙacʿeal) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
causative | — | aorist stem | մրմռաց- (mrmṙacʿ-) | ||||
person | singular | plural | |||||
1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
indicative | ես | դու | նա | մեք | դուք | նոքա | |
present | մրմռամ (mrmṙam) | մրմռաս (mrmṙas) | մրմռայ (mrmṙay) | մրմռամք (mrmṙamkʿ) | մրմռայք (mrmṙaykʿ) | մրմռան (mrmṙan) | |
imperfect | մրմռայի (mrmṙayi) | մրմռայիր (mrmṙ****) | մրմռայր (mrmṙayr) | մրմռայաք (mrmṙayakʿ) | մրմռայիք (mrmṙayikʿ) | մրմռային (mrmṙayin) | |
aorist | մրմռացի (mrmṙacʿi) | մրմռացեր (mrmṙacʿer) | մրմռաց (mrmṙacʿ) | մրմռացաք (mrmṙacʿakʿ) | մրմռացէք, մրմռացիք (mrmṙacʿēkʿ, mrmṙacʿikʿ) | մրմռացին (mrmṙacʿin) | |
subjunctive | ես | դու | նա | մեք | դուք | նոքա | |
present | մրմռայցեմ (mrmṙaycʿem) | մրմռայցես (mrmṙaycʿes) | մրմռայցէ (mrmṙaycʿē) | մրմռայցեմք (mrmṙaycʿemkʿ) | մրմռայցէք (mrmṙaycʿēkʿ) | մրմռայցեն (mrmṙaycʿen) | |
aorist | մրմռացից (mrmṙacʿicʿ) | մրմռասցես (mrmṙascʿes) | մրմռասցէ (mrmṙascʿē) | մրմռասցուք (mrmṙascʿukʿ) | մրմռասջիք (mrmṙasǰikʿ) | մրմռասցեն (mrmṙascʿen) | |
imperatives | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
imperative | — | մրմռա՛ (mrmṙá) | — | — | մրմռացէ՛ք (mrmṙacʿḗkʿ) | — | |
cohortative | — | մրմռասջի՛ր (mrmṙasǰír) | — | — | մրմռասջի՛ք (mrmṙasǰíkʿ) | — | |
prohibitive | — | մի՛ մրմռար (mí mrmṙar) | — | — | մի՛ մրմռայք (mí mrmṙaykʿ) | — |
mediopassive
infinitive | մրմռալ (mrmṙal) | participle | մրմռացեալ (mrmṙacʿeal) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
causative | — | aorist stem | մրմռաց- (mrmṙacʿ-) | ||||
person | singular | plural | |||||
1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
indicative | ես | դու | նա | մեք | դուք | նոքա | |
present | մրմռամ (mrmṙam) | մրմռաս (mrmṙas) | մրմռայ (mrmṙay) | մրմռամք (mrmṙamkʿ) | մրմռայք (mrmṙaykʿ) | մրմռան (mrmṙan) | |
imperfect | մրմռայի (mrmṙayi) | մրմռայիր (mrmṙ****) | մրմռայր (mrmṙayr) | մրմռայաք (mrmṙayakʿ) | մրմռայիք (mrmṙayikʿ) | մրմռային (mrmṙayin) | |
aorist | մրմռացայ (mrmṙacʿay) | մրմռացար (mrmṙacʿar) | մրմռացաւ (mrmṙacʿaw) | մրմռացաք (mrmṙacʿakʿ) | մրմռացայք (mrmṙacʿaykʿ) | մրմռացան (mrmṙacʿan) | |
subjunctive | ես | դու | նա | մեք | դուք | նոքա | |
present | մրմռայցիմ (mrmṙaycʿim) | մրմռայցիս (mrmṙaycʿis) | մրմռայցի (mrmṙaycʿi) | մրմռայցիմք (mrmṙaycʿimkʿ) | մրմռայցիք (mrmṙaycʿikʿ) | մրմռայցին (mrmṙaycʿin) | |
aorist | մրմռացայց (mrmṙacʿaycʿ) | մրմռասցիս (mrmṙascʿis) | մրմռասցի (mrmṙascʿi) | մրմռասցուք (mrmṙascʿukʿ) | մրմռասջիք (mrmṙasǰikʿ) | մրմռասցին (mrmṙascʿin) | |
imperatives | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
imperative | — | մրմռացի՛ր (mrmṙacʿír) | — | — | մրմռացարո՛ւք (mrmṙacʿarúkʿ) | — | |
cohortative | — | մրմռասջի՛ր (mrmṙasǰír) | — | — | մրմռասջի՛ք (mrmṙasǰíkʿ) | — | |
prohibitive | — | մի՛ մրմռար (mí mrmṙar) | — | — | մի՛ մրմռայք (mí mrmṙaykʿ) | — |