Definify.com
Definition 2025
բեկանել
բեկանել
Armenian
Verb
բեկանել • (bekanel)
Conjugation
conjugation (Eastern Armenian)
infinitive | բեկանել (bekanel) | imperfective converb | բեկանում (bekanum) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
passive | բեկանվել (bekanvel) | simultaneous converb | բեկանելիս (bekanelis) | ||||
causative | — | perfective converb | բեկանել (bekanel) | ||||
aorist stem | բեկան- (bekan-) | future converb I | բեկանելու (bekanelu) | ||||
resultative participle | բեկանած (bekanac) | future converb II | բեկանելիք (bekanelikʿ) | ||||
subject participle | բեկանող (bekanoł) | connegative converb | բեկանի (bekani) | ||||
person | singular | plural | |||||
1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
present | բեկանում եմ (bekanum em) | բեկանում ես (bekanum es) | բեկանում է (bekanum ē) | բեկանում ենք (bekanum enkʿ) | բեկանում եք (bekanum ekʿ) | բեկանում են (bekanum en) | |
imperfect | բեկանում էի (bekanum ēi) | բեկանում էիր (bekanum ēir) | բեկանում էր (bekanum ēr) | բեկանում էինք (bekanum ēinkʿ) | բեկանում էիք (bekanum ēikʿ) | բեկանում էին (bekanum ēin) | |
future | բեկանելու եմ (bekanelu em) | բեկանելու ես (bekanelu es) | բեկանելու է (bekanelu ē) | բեկանելու ենք (bekanelu enkʿ) | բեկանելու եք (bekanelu ekʿ) | բեկանելու են (bekanelu en) | |
future perfect | բեկանելու էի (bekanelu ēi) | բեկանելու էիր (bekanelu ēir) | բեկանելու էր (bekanelu ēr) | բեկանելու էինք (bekanelu ēinkʿ) | բեկանելու էիք (bekanelu ēikʿ) | բեկանելու էին (bekanelu ēin) | |
present perfect | բեկանել եմ (bekanel em) | բեկանել ես (bekanel es) | բեկանել է (bekanel ē) | բեկանել ենք (bekanel enkʿ) | բեկանել եք (bekanel ekʿ) | բեկանել են (bekanel en) | |
pluperfect | բեկանել էի (bekanel ēi) | բեկանել էիր (bekanel ēir) | բեկանել էր (bekanel ēr) | բեկանել էինք (bekanel ēinkʿ) | բեկանել էիք (bekanel ēikʿ) | բեկանել էին (bekanel ēin) | |
aorist | բեկանեցի, բեկանի* (bekanecʿi, bekani*) | բեկանեցիր, բեկանիր* (bekanecʿir, bekanir*) | բեկանեց (bekanecʿ) | բեկանեցինք, բեկանինք* (bekanecʿinkʿ, bekaninkʿ*) | բեկանեցիք, բեկանիք* (bekanecʿikʿ, bekanikʿ*) | բեկանեցին, բեկանին* (bekanecʿin, bekanin*) | |
subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
future | բեկանեմ (bekanem) | բեկանես (bekanes) | բեկանի (bekani) | բեկանենք (bekanenkʿ) | բեկանեք (bekanekʿ) | բեկանեն (bekanen) | |
future perfect | բեկանեի (bekanei) | բեկանեիր (bekaneir) | բեկաներ (bekaner) | բեկանեինք (bekaneinkʿ) | բեկանեիք (bekaneikʿ) | բեկանեին (bekanein) | |
conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
future | կբեկանեմ (kbekanem) | կբեկանես (kbekanes) | կբեկանի (kbekani) | կբեկանենք (kbekanenkʿ) | կբեկանեք (kbekanekʿ) | կբեկանեն (kbekanen) | |
future perfect | կբեկանեի (kbekanei) | կբեկանեիր (kbekaneir) | կբեկաներ (kbekaner) | կբեկանեինք (kbekaneinkʿ) | կբեկանեիք (kbekaneikʿ) | կբեկանեին (kbekanein) | |
imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
— | բեկանի՛ր, բեկանի՛* (bekanír, bekaní*) | — | — | բեկանե՛ք, բեկանեցե՛ք** (bekanékʿ, bekanecʿékʿ**) | — | ||
*colloquial **dated |
negative conjugation (Eastern Armenian)
infinitive | չբեկանել (čʿbekanel) | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
connegative converb | չբեկանի (čʿbekani) | ||||||
resultative participle | չբեկանած (čʿbekanac) | ||||||
subject participle | չբեկանող (čʿbekanoł) | ||||||
person | singular | plural | |||||
1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
present | չեմ բեկանում (čʿem bekanum) | չես բեկանում (čʿes bekanum) | չի բեկանում (čʿi bekanum) | չենք բեկանում (čʿenkʿ bekanum) | չեք բեկանում (čʿekʿ bekanum) | չեն բեկանում (čʿen bekanum) | |
imperfect | չէի բեկանում (čʿēi bekanum) | չէիր բեկանում (čʿēir bekanum) | չէր բեկանում (čʿēr bekanum) | չէինք բեկանում (čʿēinkʿ bekanum) | չէիք բեկանում (čʿēikʿ bekanum) | չէին բեկանում (čʿēin bekanum) | |
future | չեմ բեկանելու (čʿem bekanelu) | չես բեկանելու (čʿes bekanelu) | չի բեկանելու (čʿi bekanelu) | չենք բեկանելու (čʿenkʿ bekanelu) | չեք բեկանելու (čʿekʿ bekanelu) | չեն բեկանելու (čʿen bekanelu) | |
future perfect | չէի բեկանելու (čʿēi bekanelu) | չէիր բեկանելու (čʿēir bekanelu) | չէր բեկանելու (čʿēr bekanelu) | չէինք բեկանելու (čʿēinkʿ bekanelu) | չէիք բեկանելու (čʿēikʿ bekanelu) | չէին բեկանելու (čʿēin bekanelu) | |
present perfect | չեմ բեկանել (čʿem bekanel) | չես բեկանել (čʿes bekanel) | չի բեկանել (čʿi bekanel) | չենք բեկանել (čʿenkʿ bekanel) | չեք բեկանել (čʿekʿ bekanel) | չեն բեկանել (čʿen bekanel) | |
pluperfect | չէի բեկանել (čʿēi bekanel) | չէիր բեկանել (čʿēir bekanel) | չէր բեկանել (čʿēr bekanel) | չէինք բեկանել (čʿēinkʿ bekanel) | չէիք բեկանել (čʿēikʿ bekanel) | չէին բեկանել (čʿēin bekanel) | |
aorist | չբեկանեցի, չբեկանի* (čʿbekanecʿi, čʿbekani*) | չբեկանեցիր, չբեկանիր* (čʿbekanecʿir, čʿbekanir*) | չբեկանեց (čʿbekanecʿ) | չբեկանեցինք, չբեկանինք* (čʿbekanecʿinkʿ, čʿbekaninkʿ*) | չբեկանեցիք, չբեկանիք* (čʿbekanecʿikʿ, čʿbekanikʿ*) | չբեկանեցին, չբեկանին* (čʿbekanecʿin, čʿbekanin*) | |
subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
future | չբեկանեմ (čʿbekanem) | չբեկանես (čʿbekanes) | չբեկանի (čʿbekani) | չբեկանենք (čʿbekanenkʿ) | չբեկանեք (čʿbekanekʿ) | չբեկանեն (čʿbekanen) | |
future perfect | չբեկանեի (čʿbekanei) | չբեկանեիր (čʿbekaneir) | չբեկաներ (čʿbekaner) | չբեկանեինք (čʿbekaneinkʿ) | չբեկանեիք (čʿbekaneikʿ) | չբեկանեին (čʿbekanein) | |
conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
future | չեմ բեկանի (čʿem bekani) | չես բեկանի (čʿes bekani) | չի բեկանի (čʿi bekani) | չենք բեկանի (čʿenkʿ bekani) | չեք բեկանի (čʿekʿ bekani) | չեն բեկանի (čʿen bekani) | |
future perfect | չէի բեկանի (čʿēi bekani) | չէիր բեկանի (čʿēir bekani) | չէր բեկանի (čʿēr bekani) | չէինք բեկանի (čʿēinkʿ bekani) | չէիք բեկանի (čʿēikʿ bekani) | չէին բեկանի (čʿēin bekani) | |
imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
— | մի՛ բեկանիր, մի՛ բեկանի* (mí bekanir, mí bekani*) | — | — | մի՛ բեկանեք, մի՛ բեկանեցեք** (mí bekanekʿ, mí bekanecʿekʿ**) | — | ||
*colloquial **dated |
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
singular (singulare tantum) | ||||
---|---|---|---|---|
nominative | բեկանել (bekanel) | |||
dative | բեկանելու (bekanelu) | |||
ablative | բեկանելուց (bekanelucʿ) | |||
instrumental | բեկանելով (bekanelov) | |||
locative | բեկանելում (bekanelum) | |||
definite forms | ||||
nominative | բեկանելը/բեկանելն (bekanelə/bekaneln) | |||
dative | բեկանելուն (bekanelun) | |||
1st person possessive forms (my) | ||||
nominative | բեկանելս (bekanels) | |||
dative | բեկանելուս (bekanelus) | |||
ablative | բեկանելուցս (bekanelucʿs) | |||
instrumental | բեկանելովս (bekanelovs) | |||
locative | բեկանելումս (bekanelums) | |||
2nd person possessive forms (your) | ||||
nominative | բեկանելդ (bekaneld) | |||
dative | բեկանելուդ (bekanelud) | |||
ablative | բեկանելուցդ (bekanelucʿd) | |||
instrumental | բեկանելովդ (bekanelovd) | |||
locative | բեկանելումդ (bekanelumd) |
Declension
nominalised infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
singular (uncountable) | ||
---|---|---|
nominative | բեկանել (bekanel) | |
nominative definite | բեկանելը/բեկանելն (bekanelə/bekaneln) | |
dative | բեկանելու (bekanelu) | |
dative definite | բեկանելուն (bekanelun) | |
ablative | բեկանելուց (bekanelucʿ) | |
instrumental | բեկանելով (bekanelov) | |
locative | բեկանելում (bekanelum) |