Definify.com
Definition 2025
պագանել
պագանել
Armenian
Verb
պագանել • (paganel)
- (formal, transitive) to kiss
- երկիր պագանել ― erkir paganel ― to prostrate oneself, to worship, to adore (literally, to kiss the earth)
Conjugation
conjugation (Eastern Armenian)
infinitive | պագանել (paganel) | imperfective converb | պագանում (paganum) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
passive | պագանվել (paganvel) | simultaneous converb | պագանելիս (paganelis) | ||||
causative | — | perfective converb | պագանել (paganel) | ||||
aorist stem | պագան- (pagan-) | future converb I | պագանելու (paganelu) | ||||
resultative participle | պագանած (paganac) | future converb II | պագանելիք (paganelikʿ) | ||||
subject participle | պագանող (paganoł) | connegative converb | պագանի (pagani) | ||||
person | singular | plural | |||||
1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
present | պագանում եմ (paganum em) | պագանում ես (paganum es) | պագանում է (paganum ē) | պագանում ենք (paganum enkʿ) | պագանում եք (paganum ekʿ) | պագանում են (paganum en) | |
imperfect | պագանում էի (paganum ēi) | պագանում էիր (paganum ēir) | պագանում էր (paganum ēr) | պագանում էինք (paganum ēinkʿ) | պագանում էիք (paganum ēikʿ) | պագանում էին (paganum ēin) | |
future | պագանելու եմ (paganelu em) | պագանելու ես (paganelu es) | պագանելու է (paganelu ē) | պագանելու ենք (paganelu enkʿ) | պագանելու եք (paganelu ekʿ) | պագանելու են (paganelu en) | |
future perfect | պագանելու էի (paganelu ēi) | պագանելու էիր (paganelu ēir) | պագանելու էր (paganelu ēr) | պագանելու էինք (paganelu ēinkʿ) | պագանելու էիք (paganelu ēikʿ) | պագանելու էին (paganelu ēin) | |
present perfect | պագանել եմ (paganel em) | պագանել ես (paganel es) | պագանել է (paganel ē) | պագանել ենք (paganel enkʿ) | պագանել եք (paganel ekʿ) | պագանել են (paganel en) | |
pluperfect | պագանել էի (paganel ēi) | պագանել էիր (paganel ēir) | պագանել էր (paganel ēr) | պագանել էինք (paganel ēinkʿ) | պագանել էիք (paganel ēikʿ) | պագանել էին (paganel ēin) | |
aorist | պագանեցի, պագանի* (paganecʿi, pagani*) | պագանեցիր, պագանիր* (paganecʿir, paganir*) | պագանեց (paganecʿ) | պագանեցինք, պագանինք* (paganecʿinkʿ, paganinkʿ*) | պագանեցիք, պագանիք* (paganecʿikʿ, paganikʿ*) | պագանեցին, պագանին* (paganecʿin, paganin*) | |
subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
future | պագանեմ (paganem) | պագանես (paganes) | պագանի (pagani) | պագանենք (paganenkʿ) | պագանեք (paganekʿ) | պագանեն (paganen) | |
future perfect | պագանեի (paganei) | պագանեիր (paganeir) | պագաներ (paganer) | պագանեինք (paganeinkʿ) | պագանեիք (paganeikʿ) | պագանեին (paganein) | |
conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
future | կպագանեմ (kpaganem) | կպագանես (kpaganes) | կպագանի (kpagani) | կպագանենք (kpaganenkʿ) | կպագանեք (kpaganekʿ) | կպագանեն (kpaganen) | |
future perfect | կպագանեի (kpaganei) | կպագանեիր (kpaganeir) | կպագաներ (kpaganer) | կպագանեինք (kpaganeinkʿ) | կպագանեիք (kpaganeikʿ) | կպագանեին (kpaganein) | |
imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
— | պագանի՛ր, պագանի՛* (paganír, paganí*) | — | — | պագանե՛ք, պագանեցե՛ք** (paganékʿ, paganecʿékʿ**) | — | ||
*colloquial **dated |
negative conjugation (Eastern Armenian)
infinitive | չպագանել (čʿpaganel) | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
connegative converb | չպագանի (čʿpagani) | ||||||
resultative participle | չպագանած (čʿpaganac) | ||||||
subject participle | չպագանող (čʿpaganoł) | ||||||
person | singular | plural | |||||
1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
present | չեմ պագանում (čʿem paganum) | չես պագանում (čʿes paganum) | չի պագանում (čʿi paganum) | չենք պագանում (čʿenkʿ paganum) | չեք պագանում (čʿekʿ paganum) | չեն պագանում (čʿen paganum) | |
imperfect | չէի պագանում (čʿēi paganum) | չէիր պագանում (čʿēir paganum) | չէր պագանում (čʿēr paganum) | չէինք պագանում (čʿēinkʿ paganum) | չէիք պագանում (čʿēikʿ paganum) | չէին պագանում (čʿēin paganum) | |
future | չեմ պագանելու (čʿem paganelu) | չես պագանելու (čʿes paganelu) | չի պագանելու (čʿi paganelu) | չենք պագանելու (čʿenkʿ paganelu) | չեք պագանելու (čʿekʿ paganelu) | չեն պագանելու (čʿen paganelu) | |
future perfect | չէի պագանելու (čʿēi paganelu) | չէիր պագանելու (čʿēir paganelu) | չէր պագանելու (čʿēr paganelu) | չէինք պագանելու (čʿēinkʿ paganelu) | չէիք պագանելու (čʿēikʿ paganelu) | չէին պագանելու (čʿēin paganelu) | |
present perfect | չեմ պագանել (čʿem paganel) | չես պագանել (čʿes paganel) | չի պագանել (čʿi paganel) | չենք պագանել (čʿenkʿ paganel) | չեք պագանել (čʿekʿ paganel) | չեն պագանել (čʿen paganel) | |
pluperfect | չէի պագանել (čʿēi paganel) | չէիր պագանել (čʿēir paganel) | չէր պագանել (čʿēr paganel) | չէինք պագանել (čʿēinkʿ paganel) | չէիք պագանել (čʿēikʿ paganel) | չէին պագանել (čʿēin paganel) | |
aorist | չպագանեցի, չպագանի* (čʿpaganecʿi, čʿpagani*) | չպագանեցիր, չպագանիր* (čʿpaganecʿir, čʿpaganir*) | չպագանեց (čʿpaganecʿ) | չպագանեցինք, չպագանինք* (čʿpaganecʿinkʿ, čʿpaganinkʿ*) | չպագանեցիք, չպագանիք* (čʿpaganecʿikʿ, čʿpaganikʿ*) | չպագանեցին, չպագանին* (čʿpaganecʿin, čʿpaganin*) | |
subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
future | չպագանեմ (čʿpaganem) | չպագանես (čʿpaganes) | չպագանի (čʿpagani) | չպագանենք (čʿpaganenkʿ) | չպագանեք (čʿpaganekʿ) | չպագանեն (čʿpaganen) | |
future perfect | չպագանեի (čʿpaganei) | չպագանեիր (čʿpaganeir) | չպագաներ (čʿpaganer) | չպագանեինք (čʿpaganeinkʿ) | չպագանեիք (čʿpaganeikʿ) | չպագանեին (čʿpaganein) | |
conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
future | չեմ պագանի (čʿem pagani) | չես պագանի (čʿes pagani) | չի պագանի (čʿi pagani) | չենք պագանի (čʿenkʿ pagani) | չեք պագանի (čʿekʿ pagani) | չեն պագանի (čʿen pagani) | |
future perfect | չէի պագանի (čʿēi pagani) | չէիր պագանի (čʿēir pagani) | չէր պագանի (čʿēr pagani) | չէինք պագանի (čʿēinkʿ pagani) | չէիք պագանի (čʿēikʿ pagani) | չէին պագանի (čʿēin pagani) | |
imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
— | մի՛ պագանիր, մի՛ պագանի* (mí paganir, mí pagani*) | — | — | մի՛ պագանեք, մի՛ պագանեցեք** (mí paganekʿ, mí paganecʿekʿ**) | — | ||
*colloquial **dated |
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
singular (singulare tantum) | ||||
---|---|---|---|---|
nominative | պագանել (paganel) | |||
dative | պագանելու (paganelu) | |||
ablative | պագանելուց (paganelucʿ) | |||
instrumental | պագանելով (paganelov) | |||
locative | պագանելում (paganelum) | |||
definite forms | ||||
nominative | պագանելը/պագանելն (paganelə/paganeln) | |||
dative | պագանելուն (paganelun) | |||
1st person possessive forms (my) | ||||
nominative | պագանելս (paganels) | |||
dative | պագանելուս (paganelus) | |||
ablative | պագանելուցս (paganelucʿs) | |||
instrumental | պագանելովս (paganelovs) | |||
locative | պագանելումս (paganelums) | |||
2nd person possessive forms (your) | ||||
nominative | պագանելդ (paganeld) | |||
dative | պագանելուդ (paganelud) | |||
ablative | պագանելուցդ (paganelucʿd) | |||
instrumental | պագանելովդ (paganelovd) | |||
locative | պագանելումդ (paganelumd) |
Declension
nominalised infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
singular (uncountable) | ||
---|---|---|
nominative | պագանել (paganel) | |
nominative definite | պագանելը/պագանելն (paganelə/paganeln) | |
dative | պագանելու (paganelu) | |
dative definite | պագանելուն (paganelun) | |
ablative | պագանելուց (paganelucʿ) | |
instrumental | պագանելով (paganelov) | |
locative | պագանելում (paganelum) |